با ما تماس بگیرید :09162680085-09019115629

خانه » دسته‌بندی نشده » به بهانه آغاز ثبت نام آزمون تیزهوشان

به بهانه آغاز ثبت نام آزمون تیزهوشان

چند شبه کابوس میبینم، اگر قبول نشم، آبروم میره، جواب والدینمو چی بدم این همه هزینه کلاس اضافه کردند، تمرکزم را از دست دادم و…

اینها بخشی از صحبتهای تعدادی از مراجعین کلاس ششمی است که قرار است در اردیبهشت ماه سال آینده در آزمون تیزهوشان شرکت کنند و این روزها به دلیل افزایش سطح اضطرابشان به مشاوره روی آوردند.

اینکه فکر می کنند باید حتما قبول شوند و قبول نشدن را فاجعه بزرگی تصور می کنند سبب اضطراب پیش از آزمون در بعضی دانش آموزان شده است.

تاکید فراوان بعضی خانواده ها بر قبولی در تیزهوشان و متحمل شدن هزینه های بالای کلاسهای اضافه، توقع بالا از فرزندان…آسیبهای بسیاری در دوره ابتدایی ایجاد کرده است.

زندگی تحت تاثیر انتظارات غیرواقعی و بالا می تواند فرد را از پذیرش خود به عنوان یک انسان کامل ناتوان کند. به ویژه اگر محبت و پذیرش کودک به موفقیت او وابسته باشد. این انتظارات زمینه ی رشد کمال گرایی را ایجاد می کند. افراد کمالگرا در تلاش برای دستیابی به نتایج کامل و بدون نقص هستند که این امر میتواند آسیبهای متعددی را متوجه آنها کند.

هرچند کمال گرایی دارای جنبه بهنجار هم هست که فرد برای دستیابی به اهداف عالی خود تلاش می کند ولی در صورت لزوم اهداف خود را تعدیل می کند.

در حالی که در کمال گرایی نابهنجار، فرد بر اشتباهاتش تمرکز می کند، تفکر وسواس گونه و مداوم درباره ی اشتباهات گذشته و اعمالی که کامل نبوده اند یا درباره ی اشتباهاتی که در آینده اتفاق خواهند افتاد دارد، احساس نیاز به عملکرد کامل و بی نقص جهت جلب توجه والدین دارد و اینها باعث می شود فرد در معرض آسیب پذیری ناشی از کمال گرایی قرار گیرد.

فشار والدین، انتظار بیش از حد معلمین، کمبود وقت آزاد، عدم انجام بازی های کودکانه، خسته کنندگی ساعات درس، تصمیم گیری دیگران موجب ناراحتی و عدم رضایت دانش آموز می شود و در آن زمان که یادگیری باید لذتبخش باشد موجب اضطراب و تبدیل به زجر کشیدن می شود.

پگاه انصاری
مشاور کودک و نوجوان

مرکز مشاوره و گفتاردرمانی پگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *